Cum setez dimensiunea unei pagini in Word?

Asa cum te-am obisnuit deja, o sa-ti arat pas cu pas ce trebuie sa faci pentru setarea dimensiunilor paginii in Word. O sa explic pasii atat pentru Word 2003, cat si pentru Word 2007. Pentru cei care folosesc Word 2010, optiunile sunt identice cu cele din Word 2007.

Pentru Word 2003 se selecteaza meniul File, apoi optiunea Page Setup. In fereastra Page Setup care se deschide, exista mai multe tab-uri (Margins, Paper, Layout), fiecare cu optiunile sale, astfel:

 • Margins. Din acest tab se pot seta:
 • Marginile paginii. Dimensiunile specificate reprezinta spatiul care se va lasa liber intre textul scris si partea de sus (top), de jos (bottom), din stanga (left) sau din dreapta (right) a colii de hartie.
  Gutter-ul reprezinta distanta necesara pentru indosariere (e indicat sa fie specificata aici si nu sa fie inclusa in marginea din stanga). Indosarierea se poate face in partea de sus sau in stanga, acest lucru fiind specificat la optiunea Gutter position (left-stanga, top-in partea de sus)
  Orientarea paginii: portret (cu latura scurta in partea de jos) sau landscape (cu latura lunga in partea de jos). Denumirea in limba romana pentru landscape este „vedere”.

 • Paper. Din acest tab se poate seta dimensiunea colii de hartie (Paper size) pe care se face imprimarea.
 • In Romania, colile de hartie pe care se imprima de obicei au dimensiunea A4 (21cm x 29,7cm). In USA dimensiunea implicita este Letter (21,59cm x 27,94cm). E recomandat ca dimensiunea setata in Word sa corespunda cu realitatea. In caz contrar, pot aparea mici diferente intre ceea ce se vede pe monitor si ceea ce o sa fie scos la imprimanta in realitate. Diferenta vine din faptul ca pagina Letter are dimensiuni mai mici, ceea ce va rezulta in printare pe A4 (un pic mai mare) la margini de alte dimensiuni.

 • Layout. Din acest tab se pot seta dimensiunile pentru antet (header) si subsol (footer). Dimensiunile specificate se calculeaza fata de marginea colii de hartie, nu fata de marginile setate anterior.

Pentru Word 2007 exista 2 variante posibile. Cea mai simpla varianta este selectarea meniului Page Layout, apoi marirea sectiunii Page Setup (vezi articol). Fereastra care se deschide este identica cu cea din Word 2003, vezi mai sus.

Varianta cealalta, presupune mai multe operatii separate pentru fiecare setare. Astfel, in loc sa maresti sectiunea Page Setup din meniul Page Layout, poti sa alegi sa folosesti butoanele puse la dispozitie in aceasta sectiune, astfel:

 • Margins – prin selectarea acestui buton se deschide o lista derulanta cu mai multe optiuni predefinite de margini. Poti sa alegi una din variantele predefinite sau poti alege sa introduci singur marginile alegand otpiunea „Custom Margins”. Optiunea „Custom Margins” deschide fereastra Page Setup, descrisa la Word 2003.
 • Orientation - prin selectarea acestui buton se deschide o lista derulanta cu cele doua optiuni posibile: portret sau landscape (vedere) din care aleg optiunea dorita.
 • Size - prin selectarea acestui buton se deschide o lista derulanta cu toate optiunile implicite din care aleg (de obicei) dimensiunea A4.
 • Pentru celelalte optiuni mentionate mai sus, la Word 2003, se mareste sectiunea Page Setup.

Atentie! Daca dimensiunile afisate sunt in inch si nu in centimetri, verifica sa ai setarile regionale in limba romana (vezi articol). Daca totul e in regula acolo si totusi, dimensiunile tale sunt exprimate tot in inch, fa urmatoarii pasi pentru a schimba dimensiunile manual:

Butonul Office -> Word Options -> Advanced. In partea dreapta ai o gramada de optiuni in momentul asta. Deruleaza lista pana ajungi la sectiunea Display (a 4-a sectiune de la inceputul listei). Ai optiunea „Show measurements in units of”, de unde trebuie sa alegi centimeters si apoi sa apesi OK. Acum, totul ar trebui sa fie perfect. Daca nu e, lasa-mi un mesaj si sigur gasim o solutie pentru problema ta.

Spor la scris! :)

Comentarii

comentarii

  13 comments for “Cum setez dimensiunea unei pagini in Word?

 1. Avatar for Luciana Bercean
  ela
  22 April, 2013 at 11:49

  multumesc, e perfect!

  • Avatar for Luciana Bercean
   radu
   15 July, 2013 at 11:02

   ms…de un foarte mare ajutor :D

 2. Avatar for Luciana Bercean
  15 July, 2013 at 22:14

  Ma bucur tare mult ca v-am putut ajuta. Cu drag :)

 3. Avatar for Luciana Bercean
  Lavinia
  29 July, 2013 at 18:09

  ms mult pt articol chiar aveam nev de explicatia asta si totul a fost f clar ;) thanks again

 4. Avatar for Luciana Bercean
  Iustin
  28 December, 2013 at 23:36

  Pentru Power Point cum se transforma in cm? La mine in sectiunea Display nu apare show measurements in units of. Multumesc

  • Avatar for Luciana Bercean
   13 January, 2014 at 11:05

   Scuze pentru intarzierea raspunsului.
   Pentru PowerPoint, singura modalitate prin care se pot afisa unitatile de masura in cm este aceea de a modifica setarile regionale din Control Panel. Daca se activeaza setarile regionale in limba romana, se schimba automat si unitatile de masura in unitatile de masura cu care noi romanii suntem obisnuiti (ca de altfel si formatul pentru data, ora sau numere). Cum se face asta este descris in articolul acesta.

 5. Avatar for Luciana Bercean
  Anca
  26 May, 2014 at 14:59

  care-i butonul office? eu din bara de start intru in office… si nu gasesc nicaieri unde sa schimb in cm

  • Avatar for Luciana Bercean
   26 May, 2014 at 21:33

   Butonul Office se gaseste in cadrul aplicatiei Word 2007 (si de altfel in toate aplicatiile suitei Office 2007). Este acel buton mare si rotund din coltul stanga sus (Inainte de tab-ul Home).
   In cadrul acestui articol o sa gasesti si imaginea aferenta.

 6. Avatar for Luciana Bercean
  iulia
  30 May, 2014 at 08:11

  ms

 7. Avatar for Luciana Bercean
  Laura
  13 August, 2014 at 13:57

  Multumesc din suflet!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *