Cand ne oprim din invatat?

Mie imi place la nebunie sa predau. Iubesc ceea ce fac si fac ceea ce iubesc :)Pe langa faptul ca imi place mult sa ii invat pe altii cum stau lucrurile in domeniul aplicatiilor uzuale pe calculator, imi place sa invat si eu.

Azi am avut ocazia deosebita sa particip la un curs tinut de Lorand Soares-Szasz. A fost un curs gratuit, dar a avut in cele 3 ore foarte multa informatie utila, pe care o sa o aplic in viitorul apropriat.

Cei care ma stiu mai bine, stiu ca eu mi-am facut un obicei din a participa periodic la cursuri. Chiar si atunci cand particip de mai multe ori la acelasi curs, de fiecare data plec de acolo cu o idee noua, cu ceva care sigur mi-a scapat atentiei primele dati. Si e minunat! 🙂

Sunt totusi cateva persoane in jurul meu care de fiecare data cand le spun ca merg la un curs sau la un seminar spun “iar mergi la seminar/curs?”. Urmatoarea intrebare care mi se pune de obicei este “ce faci cu atatea cursuri?”. Eu merg la cursuri ca sa invat! Fac parte din categoria acelor persoane care considera ca invatatul nu se opreste in momentul in care ai terminat forma de invatamant clasica (liceu, facultate, master etc.). Chiar daca domeniul principal in care profesez acum este domeniul IT, asta nu inseamna ca particip doar la cursuri pe acest domeniu. Seminarul de azi a fost unul de afaceri, de exemplu.

Mama avea obiceiul (intre timp s-a obisnuit si a renuntat) sa ma intrebe “iar inveti? nu te-ai saturat?”. Sincer, nu cred ca o sa ma satur vreodata de invatat. Invat ca sa ma dezvolt, invat ca sa evoluez, invat ca sa fiu “a better me” (o varianta mai buna a mea – dar in engleza parca suna mai bine).

Tu inveti? Cand a fost ultima oara cand ai participat la un curs sau ai citit o carte despre un subiect despre care consideri ca ai nevoie de mai multe cunostiinte? Cand a fost ultima oara cand ai investit in tine?

Raspunde-ti sincer la intrebarile de mai sus. Nu trebuie sa-mi spui mie raspunsul (decat daca doresti sa faci asta). Daca raspunsul presupune o durata mai mare de 6 luni (maxim!), atunci ar trebui sa te gandesti serios si sa-ti planifici ceva de invat in urmatoarea luna. Iar daca te intrebi daca acest post are scopul (subtil) de a te convinge sa te inscrii la unul din cursurile mele, raspunsul este NU.

Alege orice curs, orice seminar sau orice carte din care poti sa inveti ceva care sa te ajute sa fii mai bun intr-o directie anume. Poate esti as in calculatoare, dar ai avea nevoie de informatii suplimentare despre cum sa-ti gestionezi banii (am un prieten care face cursuri pe aceasta tema – gratuite chiar) sau despre cum sa-ti cresti afacerea sau despre cum sa vinzi mai mult sau despre cum sa iti creezi o afacere. Alege un domeniu in care vrei sa stii mai multe si apuca-te de treaba! Daca tu nu faci asta, cu siguranta cineva o va face, iar la un moment dat poate o sa simti diferenta.

“Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young. The greatest thing in life is to keep your mind young.” (Henry Ford)

“Oricine se opreste din invatat este batran, indiferent daca are 20 sau 80 ani. Oricine continua sa invete, ramane tanar. Cea mai mare realizare in viata este sa iti pastrezi mintea tanara.” (Henry Ford)

Luciana Bercean
Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  1 comment for “Cand ne oprim din invatat?

 1. Simona Cristea
  13 January, 2014 at 00:52

  ….este adevarat -Henry Ford -atunci cand : ” imbatranesti ‘ nu mai esti ” tanar “…

  Va admir si placerea este a mea ,..de a “descoperii” pe dv. prin intermediul aestui site…..Doamne ce

  mult imi doresc…sa pot reusii si eu..!!!

  Va doresc succes !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...