Confidentialitatea pe Facebook

 

Am observat ca din ce in ce mai multe persoane sunt interesate de confidentialitatea postarilor lor de pe Facebook. Daca va intrebati cum am facut aceasta observatie, e foarte simplu: tot mai multe persoane din lista mea de prieteni afiseaza urmatorul mesaj:

Dragi prieteni, vreau să am o legătură PRIVATĂ cu voi. Am postat fotografii ale prietenilor mei (inclusiv cu tine) la care prefer să nu aibă acces și străinii. Cu recentele schimbări ale FB, “publicul” poate vedea acum activitățile de pe orice perete. Acest lucru se întâmplă atunci când prietenii noștri dau “like” sau “comentariu” și în mod automat prietenii lor vor vedea postările noastre. Din păcate, putem schimba această setare numai noi pentru că FB e configurat în felul acesta.
Te rog treci mouse-ul peste numele meu de mai sus (FĂRĂ CLICK), va apărea o fereastră, trece acum mouse-ului pe “prieteni” (de asemenea, fără a face clic), apoi în jos la “Settings”, faceți clici și o listă va apărea. DEBIFAȚI “COMENTARII & LIKE” și, de asemenea, “Fotografii”. Făcând acest lucru, activitatea mea și-a prietenlori mei vor rămâne private.
Acum, copiați și inserați asta pe peretele vostru. După ce văd acest lucru postat, voi face același lucru pentru tine

Acest mesaj “pare” unul sincer si bine documentat. Ma gandesc ca asta e motivul pentru care il tot vad. Doar ca, majoritatea celor care il posteaza, nu il inteleg. Imi pare rau daca afirmatia de mai sus a jignit pe cineva, dar daca ar fi inteles si-ar fi dat seama ca singurul lucru care se va intampla in urma acelei setari va fi urmatorul: in lista de noutati a persoanelor care fac respectivele setari, nu vor mai aparea fotografiile postate de persoana care a afisat mesajul si de asemenea nici comentariile acelei persoane si nici “like”-urile date de persoana respectiva. Iar asta nu inseamna decat ca persoana care face setarile nu va mai afla informatii despre prietenul sau care a postat mesajul. Si ma intreb: cum pastrez eu confidentialitatea prietenului meu daca aleg sa nu-i mai vad postarile si comentariile? Mi se pare un pic absurd.

Simt nevoia sa detaliez un pic. Mai intai, as vrea sa spun ca Facebook-ul este o retea sociala virtuala, o comunitate online. Altfel spus, o multime de oameni care “socializeaza”: isi impartasesc trairile, parerile, gusturile, iubirile, dezamagirile, preferintele muzicale si lista ar putea continua la nesfarsit. Cateodata raman uimita de cate lucruri se pot impartasi pe Facebook.

Am inteles, e COOL sa ai cont pe Facebook, e misto sa primesti “like-uri”, e foarte interesant ce mai fac oamenii din jurul tau, fara sa iti bati tu capul cu asta dand un telefon, de exemplu. Nu ma intelege gresit, eu iubesc Facebook-ul, are foarte multe elemente pozitive, doar ca trebuie folosit cu “simt de raspundere”.

Am scris zilele trecute un “guest post” (un “articol in calitate de invitat”, daca vrei traducerea aproximativa) in blogul unui prieten, despre faptul ca nu suntem constienti cat e de important sa nu-ti afisezi adresa de e-mail in locuri publice. Pastrand analogia din acel articol, in care asimilam adresa de e-mail cu adresa locuintei personale (casuta postala), toate postarile pe care le faci pe Facebook inseamna cate o perdea sau o draperie data jos din geamul casei in care locuiesti. Mai mult decat atat, unele persoane aleg sa traiasca intr-o casa de sticla. Din pacate, raportat la Facebook toti traim la parter, iar daca nu suntem atenti, toata lumea care trece pe strada vede perfect la noi in casa. E alegerea ta si a fiecarei persoane in parte daca vrea sa aiba o casa de sticla sau una fara draperii si perdele. Eu nu vreau decat sa te fac constient de alegerea pe care o faci.

Asadar, imi permit sa-ti dau 2 sfaturi pentru a-ti pastra intimitatea (daca tii la ea, evident):

  • nu-ti face prieteni pe Facebook persoane pe care nu le cunosti in viata reala. Chiar daca politica Facebook impune folosirea numelui real la crearea unui cont, te asigur ca acest lucru nu se intampla in realitate. Asadar, nu ai nici cea mai vaga idee cine e persoana cu profil “dragut” pe care o adaugi la prieteni si nici ce intentii are. Odata cu lansarea Scolii Lucianei, oricat de mult m-am straduit sa aplic aceasta regula asupra propriului profil, nu am reusit. Asta pentru ca oamenii care m-au cunoscut personal imi dadeau add si apoi si prietenii lor au facut la fel (cred ca fostii mei cursantii m-au vorbit de bine 🙂 ). Dar, am gasit o rezolvare: listele. Fiecare persoana care ma adauga ca si prieten pe Facebook, in functie de relatia in care sunt cu persoana respectiva, e adaugata unei liste. In acest fel, pot alege in orice moment cui fac disponibila o anumita postare.

  • ia-ti un pic din timpul tau si stabileste exact care sunt informatiile la care vrei sa aiba acces toata lumea si care sunt informatiile pe care vrei sa le pastrezi doar pentru anumite persoane. Exista setari pentru fiecare lucru la care te-ai gandit. Doar ca trebuie sa le configurezi singur. Am scris cateva articole despre setarile contului de Facebook si in zilele urmatoare o sa “traduc” si restul de setari pe care le ai la dispozitie. Daca tii la intimitatea ta, la confidentialitatea informatiilor pe care le postezi pe Facebook, te sfatuiesti sa-ti aloci timp si sa te ocupi de aceste setari. Daca alegi sa stai intr-o casa de sticla, atunci trebuie sa-ti asumi aceasta decizie si riscurile aferente.

Din cate stiu, exista un principiu de drept care spune ca “necunoaşterea legii nu te absolvă de răspundere în caz de încălcare a prevederilor ei”. Nu am cunostiinte in domeniu, asadar e posibil ca acest citat sa nu fie foarte exact, dar sper ca ai inteles ideea. Facebook-ul e pana la urma urmei o “unealta”. Daca vrei sa o folosesti corect, citeste cu atentie instructiunile de folosire.

As mai vrea sa-ti dau un exemplu pe care il folosesc in cursurile mele si care are drept scop sa te faca un pic mai constient: “Profil public, cu urmatoarele postari:  imagini cu locuinta proprie, plasma cu diagonala de un metru, piscina din spatele casei, check-in in toate cluburile de fitze, plangere ca i s-a defectat sistemul de alarma, check-in in Dubai etc”. Daca la intoarcerea din Dubai isi gaseste casa golita de hoti, cine e responsabil pentru toate? Imi pare rau, dar in acest caz tin cu “hotul”, pentru ca postarile au reprezentat practic o “invitatie la furt” 😉 Acest caz e inventat, dar foarte posibil daca nu ai grija cui faci disponibile anumite informatii.

Apropo de mesajul de la inceput, daca cineva da “like” la postarea ta, acea postare va fi vazuta conform setarilor tale. Daca esti etichetat intr-o fotografie sau intr-o postare, acea fotografie sau postare e vazuta conform setarilor tale, dar si conform setarilor tuturor persoanelor etichetate in respectiva fotografie sau respectiva postare. Daca vrei sa stii mai multe despre setarile de confidentialitate,  revin-o in zilele urmatoare sau “urmareste-ne pe Facebook” 🙂
[optin-monster-shortcode id=”eqo6dc46o7pfgplt”]

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

  1 comment for “Confidentialitatea pe Facebook

Comments are closed.

Loading...