Cum adaugam spatii intre paragrafe in mod corect (fara a apasa Enter de mai multe ori)?

spacing

Ca un paragraf se incheie atunci cand apasam tasta Enter, deja nu ar mai trebui sa fie un secret. In articolul anterior spuneam ca nu este o practica buna sa folosesti tasta Enter pentru a crea randuri goale intre paragrafe. In acest scop, se foloseste optiunea de spatiere a paragrafelor (spacing before/after).

Ca si regula generala, inainte de a aplica orice setare asupra unui paragraf, primul pas este (evident!) selectarea paragrafului. O sa ma refer in cele ce urmeaza doar la un paragraf, dar pentru orice setare se pot selecta mai multe paragrafe simultan, inclusiv intregul document. Optiunile alese se vor aplica tuturor paragrafelor selectate.

Selectarea unui paragraf se face prin „triplu-click” (apasarea consecutiva a butonului stanga al mouse-ului de 3 ori) pe orice cuvant din interiorul paragrafului pe care vrei sa-l selectezi. Stiu ca poate parea ca suna ciudat, dar folosind aceasta metoda, sigur nu ratezi nici un cuvant dintr-un paragraf.

Pentru ca obisnuiesc sa explic pasii atat in Word 2003 cat si in Word 2007, la fel voi face si de aceasta data, dar doar pentru pasii necesari deschiderii ferestrei cu optiuni, deoarece este singurul lucru care difera intre cele doua versiuni. In rest, ferestrele sunt identice.

In Word 2003: Meniul Format, Optiunea Paragraph

In Word 2007: Meniul Home, Sectiunea Paragraph se mareste (click in coltul dreapta jos al sectiunii)

In fereastra Paragraph, exista o zona speciala pentru setarea spatiilor inainte si dupa un paragraf: spacing. In aceasta zona se specifica dimensiunea spatiului (masurata in puncte) ce vrei sa fie lasat liber inainte (before) sau dupa (after) fiecare paragraf. Atentie! Daca ai spatiere de 6 puncte dupa primul paragraf si 6 puncte inaintea celui de-al doilea, asta nu inseamna ca o sa ai o spatiere de 12 puncte intre cele 2 paragrafe. O sa ai doar 6 puncte. Am observat ca funtioneaza regula conform careia, in cazul in care sunt valori diferite (de ex. 6pt dupa primul si 12pt inaintea celui de-al doilea paragraf) sa se aplice spatierea cea mai mare specificata (in cazul acesta, 12pt).

Daca folosesti sagetile sus-jos pentru modificarea spatiului, dimensiunea setata creste sau scade cu cate 6 puncte. Daca vrei sa specifici un numar concret de puncte, altul decat multiplu de 6, poti face lucrul acesta selectand valoarea initiala si inlocuind-o cu alta valoare introdusa de la tastatura.

Exista si posibilitatea de a-i acorda „Word-ului” libertarea de a adauga spatierea in mod automat (auto) inainte si/sau dupa un paragraf. Daca alegi acest lucru, se vor crea spatii astfel incat paragrafele sa aiba intre ele o distanta de 14 puncte.

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...