Cum decid ce mesaje si ce notificari primesc de la Facebook?

Facebook logoDaca nu alegi in mod constient, s-ar putea sa te trezesti cu o gramada de mesaje privind activitatea de pe Facebook a prietenilor tai. O parte din aceste mesaje sunt binevenite, pe cand marea majoritate nu sunt. Ca sa “faci curat” in mesajele primite, trebuie sa stii ca modalitatea de a scapa de mesajele care iti invadeaza e-mail-ul e foarte simpla: fiecare mesaj primit pe e-mail, in legatura cu diversele lucruri care se intampla pe Facebook, are in partea de jos a sa optiunea de anulare a abonarii (unsubscribe), sub urmatoarea forma:Optiunea de dezabonare email
Tot ce ai de facut e sa dai click pe link-ul “sa anulezi abonarea“. Update! Aceasta optiune nu este activa pentru grupuri. Pentru grupuri, folositi optiunea detaliata in acest articol.
Exista insa si setarile generale privind notificarile, fie ca vorbim de notificarile de pe Facebook, cele trimise pe e-mail, cele de tip “push” primite pe Smartphone sau cele primite prin sms. Aceste setari se gasesc (la fel ca si celelalte) dand click pe butonul sub forma de roata dintata si alegand apoi categoria “Setari de confidentialitate“, si subcategoria “Notificari” din panoul din stanga.
Setarile pentru notificari se impart si ele in 2 categorii:

 • Cum primesti notificarile
  • Pe Facebook – in dreptul acestei setari vezi ce setari ai active. Singurul lucru pe care il poti seta de aici este legat de sunete. Si anume, daca notificarile primite pe Facebook sunt insotite sau nu de un sunet de avertizare. Daca vrei sa schimbi aceasta setare, trebuie sa acesezi optiunea Vezi din partea dreapta si sa debifezi “Anunta cu un sunet primirea fiecarei notificari”
  • E-mail – in dreptul aceste setari vezi ce categorie de notificari primesti pe mail. Modificarile se pot face accesand optiunea “editeaza”. Ai de ales una din urmatoarele optiuni: sa primesti “Toate notificarile, cu exceptia celor pentru care ai anulat abonarea” sau “Notificari importante despre tine sau despre activitatile pe care le-ai pierdut” sau “Doar notificări despre contul tău, de securitate şi confidenţialitate”. Tot in cadrul acestei optiuni o sa vezi si care sunt acele notificari pe care le-ai anulat (direct din email, cum am detaliat mai sus). Daca te razgandesti, de aici poti activa din nou acele notificari, dand click pe optiunea “activeaza”
  • Notificari de tip “push” – Sunt acele notificari pe care le primesti direct pe telefonul mobil. Aceste notificari se pot activa sau dezactiva direct din telefon, din setarile aplicatiei folosite pentru conectarea la Facebook
  • Mesaj text – in drept cu aceasta setare vezi daca ai activata sau nu primirea notificarilor prin sms. Pentru a-ti activa primirea notificarilor prin sms, trebuie sa-ti activezi numarul de telefon. Daca optiunea este dezactivata, da click pe “editeaza”, apoi pe link-ul “activezi mesajele text” si pe butonul “adauga un numar de telefon”. La momentul la care scriu acest articol, optiunea e valabila pentru retelele de telefonie Vodafone si Cosmote. Daca ai telefon pe Orange, nu poti activa aceasta optiune deocamdata. Activarea se face in 2 pasi:
   1. Alegi tara si operatorul de telefonie
   2. Trimiti sms cu litera “F” la numarul de telefon 32665 (numar cu tarif normal, se taxeaza din credit, nu din optiune). Vei primi prin sms un cod de confirmare pe care trebuie sa-l introduci in casuta disponibila

   Inainte de trimiterea codului de confirmare, ai grija sa citesti cu atentie cele 2 optiuni suplimentare si sa le bifezi sau debifezi in functie de ceea ce doresti. Optiunile suplimentare se refera la “Distribuie numarul meu de telefon prietenilor” si “Permite prietenilor să-mi trimită SMS-uri de pe Facebook”. Prin activarea numarului de telefon, primesti notificari despre cererile, actualizarile de stare, postarile de perete si mesajele trimise de prietenii tai.

 • Vei primi notificari despre urmatoarele – in aceasta sectiune o sa gasesti o lista de activitati pentru care primesti notificari. Daca vrei sa modifici oricare din aceste setari, da click pe butonul “editeaza” din dreptul fiecarei optiuni. Sfatul meu, verifica-le pe toate si lasa active doar acele notificari pe care ti le doresti sa le primesti.
Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

  8 comments for “Cum decid ce mesaje si ce notificari primesc de la Facebook?

 1. Lore
  28 June, 2013 at 15:10

  Buna . cum fac sa primesc pe facebook in INBOX mesajele doar de la prieteni ? Iar cele de la necunoscuti , sa intre in Folderul ALTELE . ?

  • 28 June, 2013 at 22:16

   Daca dai click pe “Altele”, ai optiunea “modifică preferinţele” (Edit Preferences). In cadrul acestei optiuni trebuie sa alegi varianta “Filtrare stricta” (Strict Filtering). Singura problema e ca aceasta optiune nu e una 100% eficienta. Adica poti primi in continuare mesaje de la necunoscuti in Inbox.

   Daca vrei sa muti mesajele din Inbox in Altele, dupa ce deschizi mesajul, in partea de sus a paginii, langa numele persoanei de la care ai primit mesajul, ai butonul “Actiuni” si optiunea “Muta in altele”.

   Sper ca aceasta informatie sa-ti fie de folos. Daca mai ai nevoie de ceva, te astept cu drag.

 2. Ivona
  10 March, 2014 at 15:00

  Buna cum pot seta pe facebook sa nu-mi apara butonul mesaje doar add freiends am vazut la multi ms

 3. ovidiu
  23 September, 2014 at 23:25

  Buna cum pot sa sterg niste notificari de la facebook urgent .. ms 😀

  • 24 September, 2014 at 08:07

   In lista de notificari, ai in partea dreapta un x. Daca dai click pe acel x se șterge și notificarea și nici nu o sa mai primești notificări viitoare de la acea persoană sau de la acea pagină. Sper că am fost suficient de rapidă 🙂

 4. Florin
  5 December, 2015 at 10:01

  Buna ! ajuta-ma te rog ! … inainte cand nu eram conectat la fb sau la chat primeam mesajele prin e-mail … , adica puteam citi mesajele care i-mi erau trimise fara sa ma loghez la fb ! acum nu mai primesc astfel de mesaje

  • 6 December, 2015 at 22:33

   Imi pare rau, nu stiu despre aceasta optiune. Poate au schimbat cei de la FB optiunile, caz in care nu prea ai ce sa faci.
   Verifica totusi in setari, la notificarile pe care doresti sa le primesti pe email.

Comments are closed.

Loading...