Cum pozitionez un text la inceputul unei pagini noi si sa ramana acolo?

Sigur ti s-a intamplat cel putin o data sa fii nevoit sa treci un capitol nou pe pagina urmatoare. Cea mai la indemana solutie este sa apesi tasta Enter in mod succesiv, pana cand textul ajunge pe pagina urmatoare. Solutia aceasta insa, nu e una foarte eficienta. De ce spun asta? Daca o sa scrii ceva in spatiul ramas liber de pe prima pagina, textul de pe urmatoarea pagina se va deplasa si el in functie de numarul de randuri scrise pe prima pagina. Asadar, pentru a ramane textul la inceputul paginii (unde vroiam sa fie initial) va trebui sa stergi spatiul in plus. Evident, daca mai vrei sa scrii pe prima pagina, textul se va deplasa din nou si iar va trebui sa stergi din nou spatiul gol de pe pagina a doua si tot asa. Daca textul de pe pagina a doua contine si poze sau tabele, situatia e mult mai complicata, pentru ca acestea se vor deplasa intr-un mod imposibil de controlat.

Solutia: intreruperea de pagina

Exista mai multe metode de a introduce o intrerupere de pagina. Indiferent ce metoda alegi sa folosesti, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este pozitionarea cursorului inaintea textului pe care vrei sa-l treci la inceputul paginii urmatoare. Apoi, urmatorul pas este aplicarea uneia din urmatoarele metode:

  1. Apasarea simultana a tastelor CTRL+Enter
  2. Meniul Insert, sectiunea Pages (prima sectiune), butonul Page Break
  3. Meniul Page Layout, sectiunea Page Setup, butonul Breaks, din lista derulanta se alege optiunea Page

Avantajele folosirii intreruperii de pagina:

    • – textul va ramane pe prima pagina indiferent daca se va introduce text in spatiul de pe prima pagina
    • – imaginile si tabelele de pe paginile urmatoare nu-si vor modifica pozitia in mod haotic
    – elimina necesitatea unei munci suplimentare pentru rearanjarea paginilor de fiecare daca cand se introduce un fragment suplimentar

Pentru verificarea existentei unei intreruperi de pagina (sau pentru a vedea daca ai apasat tasta Enter succesiv), foloseste butonul pentru afisarea caracterelor netiparibile (butonul sub forma unui P intors de pe Ribbon). Mai multe despre optiunea asta, data viitoare.

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  1 comment for “Cum pozitionez un text la inceputul unei pagini noi si sa ramana acolo?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...