Cum putem scrie cu diacritice?

Limba romana, pe langa faptul ca are multe intelesuri (ceea ce face ca vorbitul sa fie mult mai interesant), are si „caractere speciale”, adica diacritice: ă, â, î, ș, ț.

Pentru ca acum ceva vreme am intalnit o persoana care credea ca pentru a scrie corect romaneste (cu diacritice) are nevoie de o tastatura speciala, m-am gandit ca  un articol pe tema asta ar fi de ajutor si altora.

Pentru a putea scrie cu diacritice nu este nevoie de o tastatura anume. Avem nevoie doar de cateva setari din sistemul de operare (Windows). Ce fac aceste setari? Ele transforma tastatura voastra (in mod virtual, adica nu o sa puteti vedea fizic noua tastatura, ci doar efectele acesteia) intr-o tastatura care contine diacritice.

Setarile pe care trebuie sa le faceti sunt urmatoarele:

Pentru Windows XP:

 1. Click pe butonul Start (din stanga jos a ecranului).
 2. Click pe optiunea Control Panel din meniul derulant. Se va deschide o fereastra cu acelasi nume.
 3. Click pe iconita Regional and Language Options (singura iconita care are doar globul pamantesc si nimic altceva) , care va deschide o fereastra cu acelasi nume.
 4. Click pe tab-ul Languages (in partea de sus a ferestrei deschise).
 5. Click pe butonul Details… Se va deschide o fereastra care se numeste „Text Services and Input Languages”.
 6. In zona cu „Installed Services” dati click pe butonul Add.
 7. In zona Input language alegeti romanian, apoi apasati butonul Ok. In acest moment, in zona „Installed Services”, ar trebui sa vedeti atat limba engleza (implicita), cat si limba romana.
 8. Click pe butonul Apply.
 9. Click pe butonul Language Bar (se va deschide o fereastra)si asigurati-va ca e bifata optiunea „Show the Language bar on the desktop” si ca e nu e bifataShow additional Language Bar icons in the taskbar”.
 10. Click pe butonul OK pentru a inchide fereastra Language Bar Settings.
 11. Click apoi pe butonul OK pentru a inchide fereastra „Text Services and Input Languages”.
 12. Click din nou pe butonul Apply apoi pe butonul OK pentru a inchide si fereastra „Regional and Language Options”.
 13. Click pe butonul x din coltul din dreapta sus pentru a inchide si fereastra „Control Panel”.

Pentru Windows 7:

 

 1. Click pe butonul rotund din stanga jos a ecranului (echivalentul butonului Start de la Win XP).
 2. Click pe optiunea Control Panel din meniul derulant. Se va deschide o fereastra cu acelasi nume.
 3. Click pe iconita Region and Language, care va deschide o fereastra cu acelasi nume.
 4. Click pe tab-ul Keyboards and Languages (in partea de sus a ferestrei deschise).
 5. Click pe butonul Change Keyboards. Se va deschide o fereastra care se numeste „Text Services and Input Languages”.
 6. In zona cu „Installed Services” dati click pe butonul Add.
 7. Din fereastra deschisa alegeti romanian, apoi apasati butonul Ok. In acest moment, in zona „Installed Services”, ar trebui sa vedeti atat limba engleza (implicita), cat si limba romana.
 8. Click pe butonul Apply.
 9. Click pe tab-ul Language Bar, asigurati-va ca e selectata optiunea „Docked in the taskbar” si ca e e bifataShow text labels on the Language bar”.
 10. Click din nou pe butonul Apply, apoi pe butonul OK pentru a inchide fereastra „Text Services and Input Languages”.
 11. Click din nou pe butonul Apply, apoi pe butonul OK pentru a inchide si fereastra „Region and Language”.
 12. Click pe butonul x din coltul din dreapta sus pentru a inchide si fereastra „Control Panel”.

In acest moment, pe bara de activitati (taskbar – partea dreapta, inainte de ceas), ar trebui sa aveti un buton unde sa  scrie fie EN fie RO (daca nu aveti butonul, repetati pasii anteriori si verificati pasul 9).

Din acest buton puteti sa schimbati tastatura pe care o folositi. In mod normal, daca nu aveti nevoie de diacritice, o sa folositi tastatura in limba engleza (EN) pentru ca o sa fie mai comod (in primul rand pentru ca e deja o obisnuinta si in plus, fiecare tasta va scrie exact ce scrie pe ea). In cazul in care aveti nevoie sa scrieti ceva care contine diacritice, dati un click pe butonul pe care scrie EN si alegeti varianta RO. Atata timp cat e afisat RO in bara, tastatura va scrie cu diacritice. Practic, tastele de pe tastatura voastra or fi inlocuite cu urmatoarele taste, asttfel:

tastatura cu diacritice
Tastatura in limba romana

Schimbarea intre cele 2 tastaturi se poate face si apasand simultan tastele ALT stanga + SHIFT.

Daca intampinati dificultati, lasati un mesaj si impreuna vom gasi o solutie.

Spor la scris. Enjoy! 🙂

PS. Articolele de pe acest blog nu vor fi scrise cu diacritice deoarece unele aplicatii nu le pot afisa corect, iar acest lucru poate provoca dificultati la citire. Multumesc pentru intelegere.

Later edit:

Pentru Windows 8

Unul dintre lucrurile care imi plac la Windows 8 este ca poti cauta orice, daca esti in ecranul pentru aplicatii, doar scriind ce doresti. Cu alte cuvinte, in ecranul de start (interfata numita initial Metro) incepi sa scrii pur si simplu „language” si alegi din lista de optiuni Region and language settings. Poti face acelasi lucru si din interfata obisnuita (desktop), daca folosesti bara din dreapta si alegi optiunea Search.

Vei gasi 2 sectiuni: Country or region (aici ar fi bine sa lasi engleza pentru ca e posibil sa ai acces la mai multe aplicatii) si Languages. In zona de Languages ai un buton de Add a language pe care trebuie sa-l accesezi pentru a alege limba dorita. Dupa ce ai ales limba in care doresti sa scrii, vei putea sa ai acces (cel putin pentru limba romana) la mi multe tipuri de tastaturi. Ca sa stabilesti ce tip de tastatura vrei sa folosesti, dai click pe Romana (sau pentru ce limba doresti sa stabilesti tipul de tastatura) si o sa ti se afiseze un buton de Options. Acel buton iti afiseaza o lista cu tastaturile existente si iti da posibilitatea sa adaugi altele.

Pentru limba romana exista 3 tipuri de tastaturi:

Standard – tastatura QWERTY, care pastreaza semnele de pe tastele numerice ca si in limba engleza (@ pe tasta 2, # pe tasta 3 etc.)

Legacy – tastatura QWERTZ, avand simboluri specifice variantei vechi de tastatura in limba romana, conform imaginii de mai sus.

Programmers – tastatura QWERTY, pastreaza simbolurile de pe tastele numerice si semnele de punctuatie ca in limba engleza, iar tastele cu diacritice se obtin folosind tasta ALT Gr (alt grafic, ALT din partea dreapta a tastaturii)

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  7 comments for “Cum putem scrie cu diacritice?

 1. 12 November, 2012 at 21:10

  Sunt foarte incantat ca am descoperit cu putina vreme in urma binefacerile tastaturii “cu diacritice”, dar ma abtin sa o folosesc aici caci am văzut ce se întâmplă uneori. 🙂 Faza cu “Alt+Shift nu am stiut-o pana acum si schimbam… manual, adica din bara. Multumesc

 2. 13 November, 2012 at 00:36

  Poţi scrie liniştit cu diacritice şi aici, pentru că am rezolvat problema 🙂

 3. Teodor
  23 November, 2013 at 21:26

  Interesant şi util. Sfaturi pentru tastarea diacritcelor fără a le folosi. 😉 La ce bun?

  • 24 November, 2013 at 20:15

   Din păcate însă, nu toate aplicaţiile pot citi diacriticele (cel puţin deocamdată). Acesta este motivul pentru care am ales să scriu articolele fără diacritice. De fapt am şi specificat acest lucru (tocmai pentru cârcotaşi ca tine 😉 )

 4. Danny
  28 February, 2015 at 15:50

  Multumesc Luciana! Mi-ai fost de mare ajutor. Te pup!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...