Cum trimitem mesaje la prieteni si cunoscuti?

A fost odata ca niciodata, o perioada in care scrisorile se scriau pe hartie si se trimiteau prin posta. Intre timp, a aparuta posta electronica. Acum nu mai trimitem scrisori, ci e-mail-uri si nu mai folosim hartie si pix (stilou, creion), ci un calculator si o tastatura. E adevarat insa ca putem folosi in continuare hartia si pixul pentru a trimite scrisori, cu conditia sa avem timp si rabdare: in primul rand, scrisorile normale nu ajung chiar instant, iar in al doilea rand, posta functioneaza in ritmul ei propriu, netulburat de nimeni si nimic 🙂 (e doar o constatare).

De ce e mai interesanta posta electronica?

– Mesajele trimise on-line ajung aproape instant la destinatar, indiferent unde se gaseste acesta, raportat la locatia expeditorului

– Nu consumi hartie (nici pentru scrisoarea in sine, nici pentru variantele intermediare), de aici deducandu-se ca mai salvezi niste copaci

– Nu pierzi timp mergand pana la posta si stand la coada (optional)

– Poti sa trimiti impreuna cu mesajul tau si alte fisiere cu text, imagini, filme etc.

– Poti sa trimiti acelasi mesaj la mai multe persoane deodata, fara sa-l scrii de mai multe ori

Posta electronica are si ea dezavantajele ei:

– Mesajele primite pot contine virusi (din fericire, exista programe antivirus care ne ajuta la contracararea acestui neajuns)

– Nu toate mesajele pe care le primim ne si intereseaza, ceea ce duce la pierderea de timp pentru stergerea acestor mesaje (oricum, mai putin decat mersul la posta)

– Primim si multe mesaje nesolicitate de la tot felul de persoane mai mult sau mai putin dubioase care ne fac tot felul de oferte „exclusive”, ne vand medicamente interzise sau ne ameninta ca „vine, pica, trazneste, cade”…orice de pe oriunde

Trag linie, adun, scad, fac calcule si ajung la concluzia ca mai bine trimit 10 e-mailuri decat sa scriu o scrisoare pe care sa o trimit prin posta (asta sunt eu, dar nu trebuie sa faca toata lumea ca mine).

Cum folosim posta electronica?

Pentru a folosi posta electronica trebuie sa avem un cont creat pe un site care ofera acest serviciu: Yahoo, Gmail, compania la care lucram etc.

Folderele principale ale unei aplicatii de posta electronica

Inbox – folderul implicit in care intra toate mesajele pe care le primesti

Sent – folderul implicit in care se gasesc toate mesajele pe cere le trimiti

Spam (Junk) – folderul implicit in care intra mesajele identificate ca fiind nesolicitate (sfatul meu este sa mai intri si pe aici din cand in cand, inainte sa stergi mesajele, pentru a nu avea surprize de e-mail-uri ratacite pe-acolo din greseala)

Pentru a trimite un mesaj nou:

Compose message (sau new message) – iti deschide o fereastra noua pentru a scrie mesajul dorit

To (catre) – este locul in care se specifica adresa de e-mail a destinatarului principal al mesajului (persoana careia mesajul i se adreseaza in mod direct)

CC (carbon copy – copie la indigo) – este locul in care se specifica adresa de e-mail a celorlalti destinatari ai mesajului. Acestor persoane mesajul nu li se adreseaza in mod direct, ci trebuie doar sa ia la cunostiinta de existenta mesajului catre destinatarul principal

BCC (blind carbon copy – copie la indigo „oarba”) – este locul in care se specifica adresele de e-mail pentru persoanele care nu trebuie sa fie vazute de catre ceilalti destinatari. Persoanele trecute in bcc vor primi mesajul la fel ca ceilalti destinatari (fie din to, fie din cc), dar niciunul dintre acesti destinatari (to sau cc) nu va stii ca acel mesaj le-a fostr trimis si persoanelor din bcc. Daca vrei, persoanele din bcc sunt persoane „sub acoperire”.

Atentie! Foloseste optiunea BCC la specificarea adreselor de e-mail in cazul in care trimiti un mesaj mai multor persoane in acelasi timp. Ma refer aici la mesajele acelea trimise in lant cu tot felul de poze, imagini si/sau prezentari. Prin scrierea adreselor prietenilor tai in bcc cand trimiti astfel de mesaje, ii protejezi impotriva mesajelor nesolicitate.

Subject (subiect) – este locul in care se scrie titlul mesajului. E indicat ca acest titlu sa contina o descriere in cateva cuvinte a continutului mesajului, pentru usurarea muncii celui care-l primeste si organizarea prioritatilor

Corpul mesajului – evident, contine mesajul in sine. Cateva recomandari:

– Incepe orice mesaj cu o formula de salut si termina-l cu o formula de incheiere

– E indicat (mai ales daca astepti un raspuns prin alte canale decat pe e-mail), sa specifici si alte date de contact: telefon, fax, alta adresa de e-mail etc

– Compune mesajul din propozitii scurte, clare si concise. Daca ai de prezentat mai multe idei, desparte textul in paragrafe (dand un Enter de la tastatura) pentru a fi mai usor de citit

– Inainte de a apasa butonul de trimitere (Sent), te rog sa verifici ca mesajul tau e scris corect din punct de vedere gramatical, ca nu ai mancat litere, cuvinte, ca ai folosit in mod corect acordurile din limba romana si ca frazele tale sunt coerente.

Daca doresti sa adaugi mesajului tau un fisier (text, imagine, prezentare etc.), foloseste optiunea de Attachment (atasament). Aceasta optiune deschide o fereastra care iti permite localizarea fisierului dorit din calculatorul propriu.

Daca ai primit un mesaj, ai urmatoarele optiuni pe care poti sa le aplici:

Reply (raspunde) – iti permite sa trimiti un mesaj inapoi persoanei de la care l-ai primit (completeaza automat adresa expeditorului initial, de data asta ca si destinatar)

Reply to all (raspunde la toti) – iti permite sa trimiti un mesaj inapoi tuturor persoanelor care au primit mesajul initial (se poate aplica in cazul in care e-mail-ul primit de tine a fostr trimis in acelasi timp la mai multe persoane)

Forward (trimite mai departe) – iti permite sa trimiti mesajul primit de tine, la alte adrese de e-mail decat adresa de e-mail de la care l-ai primit (completezi tu adresele de e-mail la care vrei sa ajunga mesajul respectiv)

Orice optiune alegi, se deschide aceasi fereastra ca si la trimiterea unui mesaj nou, cu exact aceleasi optiuni descrise mai sus.

Spor la trimis e-mailuri si/sau scrisori pe hartie, daca te-a lovit nostalgia 🙂

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  5 comments for “Cum trimitem mesaje la prieteni si cunoscuti?

 1. 9 November, 2012 at 22:18

  Doamne, cum as putea sa-i invat eu pe prietenii mei sa foloseasca “Bcc” atunci cand trimit mailurile alea “dragute” si mai ales atunci cand le trimit pe cele “prapastioase”?
  Uite o idee buna, sa folosesc “Reply to all” si sa le explic tuturor beneficiile unui mail corect. 🙂
  Deja am invatat ceva nou. 🙂

 2. biancazabulica
  31 January, 2013 at 20:21

  cum pot sa trimit un imail la cineva prin posta electroniva

  • 31 January, 2013 at 22:45

   Buna Bianca,
   am observat ca ai deja o adresa de e-mail de yahoo, asa ca nu-ti ramane decat sa urmezi pasii de mai sus (din sectiunea care incepe cu “Pentru a trimite un mesaj nou:”). Daca nu intelegi termenii, poti folosi optiunea Google translate pentru a traduce termenii din engleza pe care i-am folosit eu, in spaniola (din adresa ta de e-mail am inteles ca adresa e din Spania).

 3. sanda
  24 February, 2013 at 17:39

  Va rog sa ma ajutati intr-o problema careia nu-i gasesc rezolvarea:as vrea sa traduc mesajele din gmail inainte de a le trimite(pentru a avea posiblitatea unei verificari) ;nu stiu ce functii sa accesez din setarile contului gmail.
  Va multumesc anticipat

  • 24 February, 2013 at 18:47

   Buna Sanda,
   nu cred ca am inteles exact la ce te referi. Am scris mai jos doua din variantele la care m-am putut gandi cu detaliile pe care mi le-ai furnizat:

   1. Daca scrii mesaje in alta limba si vrei sa verifici corectitutinea lor, poti face asta folosind optiunea “verificati ortografia”, care se gaseste in partea dreapta, exact deasupra casutei in care se scrie textul mesajului (vorbesc de Gmail). Pentru a alege limba in conformitate cu care sa se faca verificarea, poti folosi sageata care se gaseste in partea dreapta a optiunii “verificati ortografia”. Alegi limba dorita si apoi apesi optiunea “verificati ortografia”. Aceasta optiune iti va evidentia cuvintele scrise gresit.
   2. Daca doresti sa traduci in mod automat un mesaj scris in romana intr-o alta limba, poti folosi Google Translate. Din cate stiu eu, Google translate functioneaza doar in mod separat, nu direct in interiorul aplicatiei “gmail”. Cel putin nu pentru mesajele pe care le scrii. Exista aceasta optiune de traducere automata doar pentru mesajele pe care le primesti.
   Atentie insa daca faci traduceri folosind Google Translate, deoarece aceasta varianta traduce cuvintele luate separat, nu priveste propozitia in ansamblu, ceea ce duce uneori la alte rezultate decat cele dorite.

   Daca nu ti-am raspuns la intrebare prin ceea ce am scris mai sus, te rog sa revii cu mai multe amanunte.
   Multumesc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...