Despre Facebook: setarile contului – partea II – Setari de securitate

Facebook logoDaca vrei sa stii cand ti se acceseaza contul de Facebook, mai ales de pe un alt calculator decat cel pe care il folosesti in mod curent, atunci trebuie sa ai grija la urmatoarele setari de securitate.

Setarile de securitate se gasesc folosind aceasi optiune “setarile contului” din coltul din dreapta sus a paginii tale, butonul sub forma unei roti dintate (vezi articol). Setarile de securitate sunt pe locul 2 in panoul din partea stanga a paginii cu setarile generale.

Te sfatuiesc sa citesti detaliile de la fiecare optiune in parte, pentru a vedea in ce masura ti se potriveste si o consideri necesara pentru tine.

Orice modificare a unei setari se face apasand “editeaza” din partea dreapta a fiecarei optiuni.

 

 • Navigare securizata – daca este activa, atunci navigarea pe pagina de FB se face folosind protocolul https, ceea ce inseamna ca datele transmise si primite prin acest tip de conexiune vor fi criptate (codificate).
 • Notificarile autentificarii – Poti alege sa fi notificat pe e-mail sau prin sms atunci cand iti este accesat contul. Notificarile prin sms sunt disponibile doar in cazul in care ai specificat in prealabil un numar de telefon
 • Aprobarea autentificărilor – O optiune suplimentare de securizare a contului, care solicita introducerea unui cod de fiecare data cand se acceseaza contul de pe un dispozitiv neutilizat pana atunci. Codul se primeste pe sms, evident e necesara declararea numarului de telefon in prealabil. In momentul activarii ti se solicita si acordarea unui nume pentru calculatorul pe care il folosesti in acel moment. Nu activa aceasta optiune daca esti pe un calculator public. Atentie! Daca folosesti navigarea privata sau ai ales ca browserul tau sa stearga istoricul navigarii de fiecare data cand iesi din browser, e posibil sa fie necesar sa introduci cate un cod de fiecare data cand intri pe FB, chiar daca intri de pe acelasi calculator.
 • Parole de aplicatii – prin aceasta optiune se genereaza o parola ce poate fi folosita o singura data pentru accesarea unei aplicatii. Prin aceasta metoda iti pastrezi parola de FB in siguranta. In plus, daca folosesti parolele pentru aplicatii, chiar daca ai activata “aprobarea autentificarilor”, nu mai e necesar sa astepti obtinerea codului, te poti loga direct in aplicatie.
 • Dispozitive recunoscute – Aici o sa vezi lista cu dispozitivele pe care le-ai recunoscut ca fiind folosite de tine, dandu-le un nume si salvandu-le.
 • Sesiuni active – Aici o sa vezi o lista cu sesiunile tale active. Daca constati ca ai o sesiune activa intr-o locatie pe care nu o recunosti, poti sa inchizi acea sesiune dand click pe “end activity”. Acest lucru va determina deconectarea sesiunii respective (log off).
 • Dezactivează contul – Daca alegi aceasta optiune, toate informatiile contului tau vor disparea de pe Facebook, iar contul tau nu va mai fi gasit in cautari. Atentie! Toate datele tale se pastreaza, avand oricand posibilitatea de a-ti reactiva contul prin logarea cu adresa de e-mail si cu parola aferenta contului tau de FB. Daca esti sigur ca nu vei mai folosi niciodata contul tau si vrei sa ti se stearga toate informatiile, poti solicita si acest lucru, cu mentiunea ca poti sa-ti salvezi toate informatiile asa cum ai aflat de aici.

Stai aproape de noi, pentru a afla si restul setarilor pe care le poti face pentru siguranta ta in zilele urmatoare.

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

  12 comments for “Despre Facebook: setarile contului – partea II – Setari de securitate

 1. Laurentiu ionut
  19 April, 2013 at 14:03

  imi place

  • 19 April, 2013 at 15:32

   Multumesc pentru apreciere. (Sper ca am inteles bine si spuneai ca iti place articolul)

 2. motoc
  14 August, 2013 at 10:38

  newsletter !

 3. Mariuscbn
  16 March, 2014 at 14:17

  NU ma lasa sa mai intru de pe browser pe pag de FB….si NU pot dezactiva (debifa) “Navigarea de securitate”…ce pot face???
  Precizez ca de pe telefon iPhone imi merge perfect…si pe PC pot accesa tot ce vreau mai putin pag de FB!

  • 19 March, 2014 at 07:28

   Imi pare rau pentru situatia neplacuta. Navigarea de securitate nu are nicio legatura cu problema ta. Navigarea de securitate nu face altceva decat sa transmita datele dintre tine si Facebook printr-un protocol securizat (adica datele transmise sunt criptate – codificate). E posibil sa fie restrictionat accesul la Facebook de pe acel calculator (printr-un proxy daca e vorba de calculatorul de la un loc de munca, de exemplu, sau direct din browser daca e vorba de calculatorul personal). Daca imi dai mai multe detalii (browser-ul pe care il folosesti ar fi un inceput bun), poate gasim o solutie.

   • Mariuscbn
    19 March, 2014 at 11:50

    Am reinstalat Windows 7 pe 64 bits, acum merge FB dar NU pot vedea videoclipurile pe YouTube si alte site-uri ex. (iphoneforum.ro)
    Folosesc Mozila Firefox ca browser principal (si eu inclin sa cred ca este ceva din proxy dar NU prea ma pricep) e vorba de PC-ul personal de acasa.
    As apreciat extrem de mult daca ma poti ajuta….da-mi un apel la 0723582699 (si te sun eu)

   • Marius Ciobanu
    29 November, 2014 at 13:46

    Intre timp m-am convertit pe iMac….sa NU mai aud de “fereastra” in viata vietilor mele.
    Acum stau si ma intreb de ce nu am facut-o mai devreme si am stat atat timp pe windows (fereastra)???
    Pe Apple Mac e totul gratuit si updatat la zi.

    • 29 November, 2014 at 14:26

     Fiecare cu preferintele sale 🙂
     Ma bucur ca ai gasit cea mai buna varianta pentru tine.

 4. anca
  29 November, 2014 at 13:30

  Mie imi sparge mereu cineva mail-ul dupa care este facut facebook-ul si imi intra pe facebook.. Cum pot face sa scot mail-ul de la facebook sa nu imi mai trimita codul acela pe mail?

  • 29 November, 2014 at 13:39

   Sfatul meu e sa-ti schimbi si parola de la email. Contul de Facebook e obligatoriu sa fie conectat la o adresa de email.
   Ce poti face insa este sa iti schimbi adresa de email cu care se face aceasta legatura.
   Mergi in setari, acolo unde e specificata adresa de email si dai pe editeaza. Apoi, adaugi inca o adresa de email. Dupa ce ai adaugat o noua adresa de email si salvezi modificarea facuta, vei primi un email de confirmare pe noua adresa. Dai click pe link-ul din email, care te trimite din nou la pagina de setari.
   Dupa aceste operatii ar trebui sa ai 2 adrese de email alocate contului tau de Facebook. Stabileste noua adresa ca si adresa principala, salveaza, apoi sterge vechea adresa.

   Ar fi bine sa iti schimbi parolele de acces atat la email cat si la Facebook. Foloseste combinatie de litere, cifre si caractere speciale, inclusiv litere mari si litere mici. O sa-ti fie destul de greu la inceput, dar o sa te obisnuiesti pana la urma.
   De asemenea, ar fi bine sa dai o scanare pe calculatorul propriu impotriva virusilor si a programelor spion.

 5. zoltan
  11 April, 2015 at 21:12

  Am o intrebar. Mie la setarile contului setarile sunt activate atunci de ce nu primesc notificari prin facebook si email atunci cand cineva publica ceva pe facebook eu ar trebuii sa primesc notificari dar nu primesc. Astept raspuns urgent!!!

  • 19 April, 2015 at 13:24

   Trebuie sa verifici foarte atent ce notificari ai activate. Pe de o parte poti alege ca pe email sa primesti toate notificarile, doar cele importante sau doar cele legate de confidentialitatea contului tau. De asemenea, poti alege exact care sunt notificarile pe care vrei sa le primesti sau pe care vrei sa le ignori. Citeste cu atentie tot ce tine de zona de notificari din Setari si alege ce te intereseaza.

Comments are closed.

Loading...