Initiere in Excel – elemente de baza partea a II-a

Modificare text si dimensiuni celule in Excel

In acest articol inveti cum se:
– scrie text in celule
– modifica text in celule
– modifica latimea coloanei
– modifica inaltimea randului
– specifica dimensiuni exacte pentru rand sau coloana

Primul lucru pe care trebuie sa-l stii in momentul in care incepi sa scrii ceva in Excel  este ca fiecare informatie trebuie sa aiba locul ei. Adica, nu pune de exemplu si numele si prenumele in aceasi celula. Creaza o coloana speciala pentru nume si o coloana speciala pentru prenume. In acest fel, daca o sa vrei sa sortezi tabelul dupa prenume, o sa poti sa faci asta. In cazul in care sunt impreuna in aceasi celula, o sa fie un pic mai greu (nu imposibil, dar trebuie sa mai faci cateva operatii inainte).

Pentru a scrie text intr-o celula, nu trebuie decat sa selectezi celula respectiva si apesi tastele de la tastatura. Atentie! Daca in celula pe care tu o selectezi (dai click sau ii scrii numele in „casuta cu nume”) este deja ceva scris, noul text il va inlocui pe cel existent. Acest lucru se face in mod automat, fara avertizare prealabila. Textul scris intr-o celula va fi de fiecare data vizibil si pe bara de formule.

Pentru a modifica un text deja scris intr-o celula, exista mai multe variante:

 • Dublu-click pe celula respectiva
 • Click simplu pe celula si apesi tasta F2
 • Click simplu pe celula si modifici textul direct pe bara de formule (bara in fata careia se gaseste fx)

De fiecare data dupa ce scrii sau modifici ceva intr-o celula in Excel, trebuie sa apesi tasta ENTER. Acest lucru este foarte important. E adevarat ca poti sa te muti dintr-o celula intr-alta si cu sageti, dar, daca vrei sa verifici o formula sau sa modifici o functie si in loc sa dai Enter, dai click in alta parte sau apesi sagetile de la tastatura, ti se va modifica formula sau functia incat nu o sa mai intelegi nimic. Sfatul meu: apasati intotdeauna Enter cand scrieti ceva in Excel. La apasarea tastei Enter, se va selecta practic celula de sub celula in care scrii, lucru perfect normal.

De cele mai multe ori, textul depaseste dimensiunea celulei in care se gaseste (coloana C, in imagine). Daca in celula de langa nu exista alt text, textul din celula initiala se vede in intregime. Daca insa in celula de langa exista alt text (cele mai multe cazuri), textul din celula initiala nu va fi vizibil in intregime. Pentru a vedea tot textul dintr-o celula, este necesar sa se modifice dimensiunea coloanei pentru celula respectiva. Acest lucru se face in mai multe moduri:

 • Pozitioneaza cursorul intre coloana C si coloana D. Pozitia corecta este cea in care cursorul se transforma intr-o linie cu sageti stanga-dreapta, la fel ca in imaginea de mai jos:

 • In momentul in care cursorul tau arata ca in imagine, poti sa alegi una din urmatoarele variante:
  • sa tii apasat butonul stanga al mouse-ului si sa tragi in directia in care vrei sa se modifice dimensiunea
  • sa dai dublu-click in pozitia respectiva – aceasta varianta va modifica dimensiunea coloanei C astfel incat aceasta sa se adapteze la dimensiunea textului din celula. Daca in coloana C ai mai multe celule care contin text, aceasta varianta va modifica dimensiunea coloanei astfel incat cel mai lung text sa fie vizibil in intregime.

Acelasi lucru este valabil si pentru dimensiunea unui rand, cu specificarea ca de aceasta data cursorul va fi sub forma unei linii cu sageti sus-jos

In cazul in care doresti sa modifici dimensiunea mai multor randuri sau a mai multor coloane in acelasi timp, nu trebuie dacat sa le selectezi pe toate si apoi sa aplici una din cele 2 variante asupra unui element din cele selectate.

Fiecare rand si fiecare coloana are specificata o dimensiune in puncte. Pentru a specifica o dimensiune exacta:

Pentru  coloane:

 • se selecteaza coloana (coloanele) pentru care vrei sa modifici dimensiunea
 • se da click-dreapta si din meniul contextual se alege optiunea Column Width…
 • se scrie dimensiunea dorita si se apasa butonul Ok

Pentru randuri:

 • se selecteaza randul (randurile) pentru care vrei sa modifici dimensiunea
 • se da click-dreapta si din meniul contextual se alege optiunea Row Height…
 • se scrie dimensiunea dorita si se apasa butonul Ok
Luciana Bercean
Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  1 comment for “Initiere in Excel – elemente de baza partea a II-a

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...