La ce ma ajuta butonul ¶? Au vreun rost semnele acelea ciudate care apar?

caractere netiparibile

Stiti despre ce vorbesc? Apesi butonul ¶ (de cele mai multe ori, din greseala) si ai impresia ca tot Word-ul tau e posedat de cine stie ce spirit malefic care iti umple ecranul de tot felul de semne, care de care mai ciudate, din care nu intelegi nimic. Daca stii pe ce buton ai apasat e simplu, apesi din nou butonul si cosmarul s-a terminat. Daca nu, ori te chinui si iti suni prietenii si cunoscutii ori o lasi balta si dai vina pe Word, pentru ca sigur el e vinovat ca s-a apucat asa, dintr-o data, sa vorbeasca urat ?. Scopul „povestii” nu era sa jignesc pe nimeni, dar cam asa m-am simtit eu cand am apasat prima data „butonul magic”. Intre timp, am mai invatat un pic si a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult butonul asta pentru ca imi e de un real ajutor.

Asadar, butonul cu pricina este butonul care afiseaza asa-numitele „caractere netiparibile” sau „marcatorii de formatare”. In traducere, toate caracterele ciudate in Word care ne apar pe ecran odata cu activarea ¶ (se citeste Pi, dar eu ii spun de obicei „P intors”) ne arata cum a fost formatat textul. Mai exact decat atat, ne spune unde am apasat Enter, unde am apasat tasta Tab, de cate ori am apasat tasta spatiu intre 2 cuvinte si o gramada de alte informatii folositoare.

De ce e important sa stiu cum am scris un text, daca si unde am apasat Enter, unde Tab si toate celelalte? Daca paginile tale nu se aranjeaza asa cum vrei tu, e posibil sa ai prea multe paragrafe sau sa ai paragrafele despartite incorect. Sau poate ai ales o formatare a paragrafului care nu-i permite sa se imparta pe mai multe pagini. Daca iti apare o pagina goala la imprimare, pote fi din cauza unei intreruperi de pagini pe care ai uitat sa o stergi.

Cu alte cuvinte, daca textul tau nu „sta” asa cum il pui, ai nevoie de caracterele netiparibile ca sa rezolvi misterul. Sa vedem ce spune fiecare semn in parte:

¶ – marcaj pentru paragraf – indica finalul unui paragraf (apasarea tastei Enter); Ar trebui sa vezi acest semn la finalul fiecarui paragraf. In mod normal, nu ar trebui sa-l mai vezi in alta parte. Asta inseamna ca nu ar trebui sa ai linii incheiate cu semnul de marcare al paragrafului si nici sa folosesti „paragrafele goale” (Enter-uri succesive) pentru a crea spatii mai mari intre paragrafe (acest lucru se face prin modificarea spatierii inaintea sau dupa un paragraf). Semnul ¶ contine toata formatarea paragrafului, astfel incat, daca vrei sa copiezi formatarea unui paragraf si sa-l aplici altuia, e suficient sa dai copy paste la marcaj (spre deosebire de Format Painter, aceasta varianta copiaza si formatarea fontului, nu doar a paragrafului)

LineBreak – marcheaza o intrerupere de linie (se insereaza cu Shift+Enter). Se foloseste pentru a scrie textul de la inceputul unu rand nou, fara insa a incepe un nou paragraf.

Text-wrappingBreak – marcheaza o intrerupere de text (text-wrapping break). Se foloseste pentru a forta textul sa ocoleasca un alt element (imagine, tabel etc).

PageBreak – marcheaza o intrerupere de pagina (vezi articol). Se foloseste pentru a scrie un text la inceputul unei pagini noi.

SectionBreak – marcheaza o sectiune continua. Se foloseste pentru impartirea textului pe sectiuni, de regula pentru formatari speciale a anumitor parti dintr-un text.

ColumnBreak – marcheaza o intrerupere de coloana. Se foloseste pentru a forta textul sa se pozitioneze la inceputul coloanei urmatoare.

– marcheaza faptul ca paragraful respectiv este formatat special (sa mentina asezarea in pagina impreuna cu urmatorul paragraf (keep with next), sa pastreze liniile paragrafului impreuna (keeps line toghether), sa introduca automat o intrerupere de pagina inaintea paragrafului (Page break before), sa impiedice afisarea numaratorii liniilor (suppress line numbers)). Daca dai dublu-click pe acest simbol, se deschide direct fereastra in care se modifica aceste optiuni.

. (punctul) – marcheaza spatiul dintre 2 cuvinte. Asigura-te ca nu ai mai multe puncte intre 2 cuvinte (un singur spatiu este suficient pentru a delimita 2 cuvinte)

° – marcheaza existenta unui spatiu care nu poate fi despartit (non-breaking space). Se introduce prin apasarea tastelor CTRL+Shift+Space si nu permite despartirea cuvintelor intre care exista acest spatiu. Se poate folosi pentru a mentine o data calendaristica pe acelasi rand, fara sa desparta ziua de luna sau an. Ex: Daca data „6 septembrie 2012” ar fi in interiorul unui text la finalul unui rand, poate fi impartita astfel incat sa am anul pe randul urmator. Daca intre zi, luna si an exista cate un „non-breaking space”, aceasta data va ramane scrisa impreuna.

Tab – marcheaza existenta unui Tab. In mod normal, nu ar trebui sa vezi mai mult de o sageata intr-un rand.

¤ – marcheaza finalul unei celule intr-un tabel, respectiv finalul unui rand intr-un tabel

Hidden Text– marcheaza textul formatat ca si text ascuns (hidden text). Textul ascuns nu e vizibil decat daca sunt vizibile caracterele netiparibile si nu se printeaza decat daca acest lucru este specificat in mod clar inainte de printare (Buton Office-Word Options-Display-Printing Options)

{} – marcheaza afisarea intrarilor intr-un index sau a codurilor campurilor introduse (field codes). Implicit, se afiseaza doar continutul campului, nu codurile aferente. Acest lucru se poate modifica prin activarea optiunii „toggle field codes”.

E indicat sa faci o verificare dubla: una pentru scrierea ortografica si gramaticala corecta si a doua pentru formatarea corecta

Spor la scris documente cat mai “corecte”.

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  10 comments for “La ce ma ajuta butonul ¶? Au vreun rost semnele acelea ciudate care apar?

 1. Lore
  30 April, 2015 at 23:32

  Cum sa il fac sa dispara pe semnul acesta pi?

  • 1 May, 2015 at 17:27

   Dai click pe acelasi simbol existent in zona de butoane, in sectiunea Paragraph.

   • ionescu
    26 March, 2020 at 13:02

    Nu merge care simbol existent in zona de butoane rog mai explicit sa pot elimina acest simbol P intors , multumesc

    • 26 March, 2020 at 14:37

     Am adăugat la începutul articolului o imagine cu poziționarea acestui simbol.

 2. ionescu
  26 March, 2020 at 12:25

  cum sa sterg simbolul PARAGRAF P intors???

  • 26 March, 2020 at 14:43

   Pui cursorul în fața simbolului și dai Delete. Reține însă că acest simbol este de fapt un Enter, iar în momentul în care ștergi simbolul, se șterge și Enter-ul dat. Dacă vrei doar să ascunzi acest simbol, apasă încă o dată pe butonul cu P întors, poziționat așa cum apare în imaginea de la începutul articolului.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...