Tastatura in limba romana si caracterele ei speciale “ascunse” :)

Daca scrii cu tastatura in limba romana (adica folosesti diacritice), s-ar putea sa ai o problema cu faptul ca nu gasesti anumite caractere (@, <, >, etc.).
La tastatura in limba romana, respectivele caractere sunt oarecum “ascunse”, adica se obtin prin apasarea tastei “ALT Gr” (Alt grafic, tasta ALT din dreapta spatiului). Imaginea de mai jos arata unde sunt aceste caractere pentru a nu mai fi necesar sa schimbati tastatura din romana in engleza si  invers pentru a le scrie.

Tastatura in limba romana

Spor la treaba si enjoy! 🙂

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  2 comments for “Tastatura in limba romana si caracterele ei speciale “ascunse” :)

 1. Maria Coldea
  20 January, 2014 at 13:59

  Unde sunt liteele mici romanesti? Cu ce taste Shift?

  Astea sunt valabile pentru Windows 8.1 ?

  Nu este prea detailat! Mai detailati!

 2. 18 February, 2014 at 23:05

  Acest articol a fost scris inainte sa existe Windows 8.1. Aceasta tastatura explicitata in articol era valabila pentru Windows XP, dar si pentru varianta Romanian Legacy de pe Windows 7 si pentru Windows 8.1 (cu exceptia caracterelor de pe tastele numerice, care nu functioneaza in realitate asa cum e specificat in imagine).

  Incepand cu varianta Windows 7, exista trei tipuri de tastaturi pentru limba romana:
  Legacy – Y in loc de Z si Z in loc de Y, impreuna cu celelalte taste afisate in imaginea de mai sus
  Programmers – Y si Z sunt la locurile lor, ca de altfel si toate celelalte taste pe care le are tastatura normala (cea americana). Diferenta este ca diacriticele se pot scrie tot folosind AltGr, si se gasesc pe tastele corespondente (pe a se gaseste ă, pe q se gaseste â, pe i se gaseste î, pe s se gaseste ș si mai sunt cateva caractere speciale).
  Standard – Y si Z sunt de asemenea la locurile lor, simbolurile de pe tastele numerice sunt la fel ca la tastatura normala (cea americana), diacriticele se gasesc pe aceleasi pozitii ca in imaginea de mai sus, iar semnele < , >, se fac tot cu AltGr.

  Sper ca aceste explicatii sa te ajute mai mult. Daca mai ai neclaritati, te rog sa revii. Multumesc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...