Utilizezi internetul. Stii insa si ce este?

Am decis ca in saptamana aceasta sa scriu despre internet.

Atata timp cat citesti acest articol, inseamna ca folosesti internetul. Poate tu stii cate ceva despre termenii uzuali folositi pe internet, dar sunt sigura ca exista multe persoane care folosesc internetul si fara sa cunoasca „termenii de specialitate”.

O sa explic cateva dintre notiunile cele mai folosite, pentru a fi sigura ca vorbim aceasi limba 🙂

Internet – o retea globala de calculatoare. Adica, multe calculatoare din intreaga lume, legate unele cu altele

Browser web – aplicatia cu ajutorul careia este posibila vizualizarea paginilor web intr-un mod usor de inteles. Exemple de browsere web: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome etc.

Pagina web – un document scris intr-un limbaj de programare numit HTML (HyperText Markup Language). Practic, fiecare pagina pe care tu o vezi atunci cand deschizi un browser web are la baza un document sub aceasta forma (in imagine e doar un extras dintr-o pagina):

Website (site) – reprezinta o colectie de mai multe pagini grupate sub acelasi nume de domeniu.

WWW (world wide web) – este o parte a internetului care leaga intre ele toate paginile web existente pe toate calculatoarele din intreaga lume. Www-ul este cel care iti permite sa „te plimbi” de la o pagina la alta. Poti sa-ti imaginezi www-ul ca pe o imensa panza de paianjen care leaga toate paginile web unele de altele.

Link (sau hyperlink) – o legatura catre alta pagina sau catre un alt loc din aceasi pagina. Intr-o pagina web, atunci cand gaseste un link, cursorul se transforma intr-o „manuta” . De regula (dar exista si multe exceptii), textul aferent unui link este scris cu albastru si subliniat. Link-uri se pot gasi fie sub forma de text, fie sub forma de imagini. (ex. Sigla Scoala Lucianei (din partea de sus a paginii) este un link catre pagina principala a site-ului; fiecare cuvant din meniu (Despre mine, Cursuri, Blog etc.) reprezinta cate un link catre paginile care ofera detalii despre fiecare subiect in parte)

URL (uniform resource locator) – este denumirea „tehnica” a adresei unui site web. De obicei, adresa unui site este sub forma:

numele protocolului://numele domeniului/   |   ex: http://centrulupgrade.ro/

– Protocolul (http sau https) – reprezinta metoda prin care informatiile sunt transferate in retea

Pentru numele domeniului se foloseste sistemul DNS (domain name system), care structureaza sistemul de nume din internet pe domenii si subdomenii. Numele domeniului poate fi precedat de www.

Intr-o adresa web (URL), numele cel mai din dreapta reprezinta numele domeniului de nivel superior (.ro, in exemplul dat), urmatoarele nume de la dreapta la stanga, reprezinta subdomenii ale domeniului principal („centrulupgrade” este un subdomeniu al domeniului de nivel superior „.ro”). Atentie! Numele domeniului este format doar din informatia scrisa intre http:// si urmatorul „/”. Informatia scrisa dupa acest „/”, reprezinta calea catre pagina web afisata (locatia documentului sursa scris in html).

Sunt convinsa ca exista definitii si explicatii mult mai complete si mai complexe decat cele de mai sus. Scopul insa, este ca si cei care nu sunt familiarizati cu termenii de mai sus, sa isi faca o idee despre cum sta treaba.

Luciana Bercean

Latest posts by Luciana Bercean (see all)

Comentarii

comentarii

  2 comments for “Utilizezi internetul. Stii insa si ce este?

  1. Buttercup13
    17 September, 2012 at 21:49

    Imi amintesc de vremurile bune *ECDL*. :)) Nu ca acum nu ar fi bune. ;)) (Torii)

    • 17 September, 2012 at 22:00

      Te astept oricand in vizita pe la centru. Tocmai am inceput o grupa noua, seara de la 18 la 20 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...